Dopravní situace

14. ledna 2017 v 12:21 | Franko
Dopravní situace .

Co to je dopravní situace pro řidiče jedoucího ve vozidle jsem popsal již ve svém prvním článku"Takže ruce na volant a jedeme......." v roce 2008.

Ne, že by se od té dávné doby něco podstatného změnilo, to nikoliv. Ale uvědomil jsem si, že je nutno některé specifické dopravní situace veřejnosti blíže popsat a upřesnit, aby si každý řidič uvědomil co taková dopravní situace vyžaduje hlavně pro něho, pokud se nechce dostat při další jízdě do nějakého problému, anebo do problému nechce dostat jiného účastníka před sebou ,ale i za sebou.


Předpokladem je přece, jak již bylo tehdy řečeno, že vaše jízda ,nebo pohyb bude přiměřená daným okolnostem a neodporující obecně platným pravidlům .Tedy počínání v souladu s pravidly silničního provozu.
Představte si, že jedete po rovném ,přímém úseku obousměrné silnice, s nezávadným povrchem ,mimo obec za dobrých povětrnostních podmínkách. Omezuje vás tedy něco, abyste nejeli předepsanou rychlostí, tedy 90 km/h ? Před vámi nikdo nejede, je krásné počasí, máte puštěné rádio zkrátka "klid v duši".
Předjíždí vás vyšší rychlostí motocyklista v černém. Říkáte si ten určitě nejede 90, ale ať jede blázen.
Pojednou vidíte, že před vámi na více nežli 100 m jede traktor s vlekem. A podívejme se za traktorem jede ten divoch motocyklista. "Tak teď tě osolím zase já", uchechtnete se a možná i přidáte plyn a hodláte ty slimáky předjet. O tom ,že by jste o této vzniklé dopravní situaci více přemýšlel vás nenapadne.
Jedete dál ale pojednou spatříte, že na vlečce bliká ukazatel změny směru jízdy doleva, který jste asi přehlédli. Možná ho stínil obrys motocyklisty na motocyklu jedoucí za vlečkou. Možná ještě před tím jste mimoděk registroval při pravém okraji vozovky dopravní značku pro odbočku doleva. Navíc jste si uvědomil, že prostor v protisměrné polovině nepříliš široké vozovky, není takový aby jste vy se svými nepříliš zdatnými řidičskými, ale hlavně psychickými schopnostmi, zvládl projet zúžený profil rychlostí, kterou se řítíte. A sakra ,ještě je tu po levé straně ocelové zábradlí mostku. A najednou je tu tedy omezení i když jedete stále po stejné silnice. A těch omezení je hned několik. A takřka všechna pro vás !
Brzdíte, brzdíte, oči vytřeštěné, vozidla před vámi se rychle blíží a teď dokonce vidíte, že traktor vybočuje ze zákrytu a pomalu začíná odbočovat doleva. Proboha co bude ???
Tak proto ho ten motocyklista nepřejel ! A pro něho by byť zúžený profil vlevo bohatě stačil !
Prásk ! A bílo před očima-bouchnul airbag a vy jste se opřel do pásů.
Tak a jak se říká - je vymalováno !
Toto je modelový příklad nesprávného, nebo nedostatečného vyhodnocení dopravní situace, který se podle uvedeného scénáře, v menších i větších podobnostech stává bohužel poměrně často na našich silnicích.
Co jste udělali špatně ?
Takže především. Kdež jste viděli před vámi na více nežli 100 m, že jede traktor s vlekem a za traktorem jede ten divoch motocyklista, který vás před chvílí bez jakýchkoli skrupulí předjel, měli jste zpozornět.
Proč asi zpomalil a zařadil se za pomalu jedoucí traktor ? Na tu dálku to nerozpoznám,tak bych měl zpomalit až do doby ,kdy to zjistím.
To je tzv. jízda na vyjasnění dopravní situace. Jedu při ní rychlostí takovou ,abych mohl včas a bezpečně reagovat na situaci o které prozatím moc nevím.
Ale vy jste udělal to ,že jste nezpomalil, nebo dokonce přidal. Tím jste si zrušil technické předpoklady ,reagovat včas a účinně. Když jste potom zjistil o co jde, bylo již pozdě.
Rezultát-chyběla vám předvídavost, odhad a opatrnost !
Tedy základní povinnosti účastníka silničního provozu, vážení.Možná za čas, příště si řekneme a popíšeme jinou zajímavou dopravní situaci, která může končit nehodou.
A věřte ,že je jich dosti.
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 MarcoB MarcoB | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:41 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

2 Franko Franko | 18. ledna 2017 v 16:10 | Reagovat

Děkuji za uznání.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama