Měření rychlosti jízdy

14. prosince 2016 v 16:15 | Franko
http://franko.blog.cz/

Měření rychlosti jízdy.
Mám teď na mysli měření rychlosti jízdy vozidel na silnicích policií ČR. Je to činnost nepochybně záslužná, protože vysoká a nepřiměřená rychlost v jízdě patří mezi nejčastější příčiny závažných dopravních nehod.
Policie má k dispozici několik druhů tzv. "radarů", kterými rychlost měří, Já bych se chtěl dnes zaměřit na srovnání laserových měřičů a jednoho dalšího přístroje pracujícího na jiném principu, přístroje zvaného PolCam.
Proti laserovým přístrojům nemám takřka žádných připomínek, je to moderní zařízení s dostatečnou přesností i za snížené viditelnosti, pohodlnou obsluhou, Nízká váha, malé rozměry, mobilita, velmi snadné ovládání bez nutnosti jakéhokoliv složitého nastavování, rychlost měření a vyhodnocení, bateriové napájení a značný dosah je předurčují k rychlému a operativnímu použití.
Daleko horší je mé hodnocení uvedeného PolCamu. Jde o zařízení, které je u Policie ČR využíváno již cca od roku 1996. Tedy již dvacet roků. V tom je možná "zakopaný pes". Tehdy ale patrně nebylo nic jiného.


Princip je jednoduše řečeno takový ,že videokamera umístěná v policejním vozidle nad přístrojovou deskou snímá situaci před vozidlem. Videozáznam je přenášen na monitor mající uhlopříčku 7" a rozlišení 1Megapixel !!
Policista - řidič jede za vozidlem, u kterého chtějí změřit rychlost jízdy a snaží se udržovat stejnou rychlost jízdy a stejný odstup od tohoto vozidla. Druhý policista-obsluha měřícího přístroje, v danou chvíli spustí záznam.
Důležitým faktorem je dodržení stejné vzdálenosti mezi vozidly na začátku a na konci měření.
Na videosekvenci záznamu měření jsou (mimo průběžné situace před vozidlem) zobrazeny a zapsány hodnoty měřených rychlostí, délka projetého úseku a času po dobu měření a další údaje (datum ,aktuální čas, počítadlo snímků, vlastní rychlost vozidla zoom kamery atd.)


Platí, že měřené vozidlo na posledním snímku ukončeného měření, po ujetí předem nastavené dráhy měření, musí být stejně velké nebo menší než na prvním snímku,při zahájení měření !

A teď se ptám: jak to ta nebohá obsluha, nebo vyhodnotitel může poznat ? Dodávám, na malém displeji chybí jakýkoliv rastr, který by to mohl alespoň trochu usnadnit !
Provedl jsem odvození rozlišitelnosti obrysů vozidel s rychlostmi měřeného vozidla, ještě nižšími nežli uvedených naměřených 165 km/h, které potvrzují tuto skutečnost a tedy konstatuji, že chyba lidského faktoru při vyhodnocení snímků obrysů měřeného vozidla na začátku a konci měření, může mít za následek, při dané rychlosti jízdy vozidel až ± 6 km/h. To by měl být jednoznačně minimální limit povolené chyby pro lidský faktor obsluhy řízení měřícího policejního vozidla. Limit povolené chyby měřícího zařízení PolCam, deklarovaný výrobcem v žádném případě totiž lidský faktor nezohledňuje a nezahrnuje.
To znamená, pro daný případ, že pokud byla osobnímu vozidlu byla dle spisového materiálu policií ČR naměřena rychlost 165 km/h, po odečtení limitu povolené chyby měřícího zařízení PolCam , v hodnotě ± 3%, by měl být odečten limit chyby pro lidský faktor ± 6 km/h a v daném případě by výsledná rychlost vozidla činila při dolním limitu obou chyb 154 km/h. Při horním limitu obou chyb pak 176 km/h.
Vzhledem ke všem skutečnostem podepsaný znalec dále důvodně konstatuje, že silniční rychloměr PolCam PC 2006, je z výše uvedených doložených ,technicky přijatelných skutečností naprosto nevhodný pro měření rychlostí nad 120 km/h. Ale i při rychlostech do 120 km/h, by měl být stanoven relevantní limit povolené chyby pro lidský faktor obsluhy řízení měřícího policejního vozidla, aby nedocházelo k nezákonným postupům, při zjišťování skutečné rychlosti jízdy v silničním provozu a následným postihům.
O vhodnosti a objektivnosti měření tímto zařízením v noční době, raději nebudu psát. Posuďte sami takové snímky z měření,


Je pro mne k zamyšlení ,jak mohlo toto měřící zařízení obdržet certifikát schválení od Českého metrologického institutu ?
Na shledanou, vážení.
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sandra Sandra | Web | 15. prosince 2016 v 6:58 | Reagovat

To je skvělý článek, díky za info!

2 Franko Franko | 27. ledna 2017 v 18:11 | Reagovat

O.K.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama