Odbočování doleva.

1. února 2011 v 15:48 | Franko
Odbočování doleva.
Další pojem hodný zřetele každého řidiče je odbočování doleva.Na křižovatce,na místo mimo pozemní komunikaci apod. Podobné zásady však platí i pro předjíždění a objíždění. Proč ?

1



Protože před uvažovaným úkonem,musí řidič mimo zjištění situace v protisměru před sebou,zjistit důkladně situaci za sebou !
Důkladně ,to znamená v případě že za sebou vidím nějaké vozidlo,musím současně odhadnout v jaké vzdálenosti je za mým vozidlem a jakou jede asi rychlostí !!! Pokud je již najeté na předjíždění,musím strpět že budu předjetý a případně i zastavit v jízdě. A to bez ohledu,že třeba mám již v činnosti ukazatel změny směru jízdy.Na to pozor ,na ukazatel změny směru jízdy se nikdy nespoléhat jako na něco co mi dává přednost v jízdě. Je to pouze ukazatel,indikátor . Navíc z různých příčin účastník silničního provozu jedoucí za mnou tento ukazatel nemusí vidět,nebo rozlišit že je v činnosti.
Podívat za sebe se musím dostatečně dlouho a důkladně,aby můj odhad vzdálenosti a rychlosti byl správný !
Jak vidno,opět je to o správném odhadu !

Pokud tedy včas a správně vyhodnotím dopravní situaci za sebou,buďto mohu bezpečně zamýšlený úkon odbočení doleva nebo předjíždění ,nebo objíždění provést,nebo pokud je vozidlo za mnou na takovou vzdálenost a jede takovou rychlostí ,že zamýšlený úkon odbočení doleva nebo předjíždění ,nebo objíždění provést bezpečně nemohu,musím zpomalit nebo zastavit a opět strpět to že ho provedu až mne vozidlo bezpečně mine.Omezení,časovou prodlevu v uskutečnění zamýšleného úkonu tedy musím strpět.
Jak potom řekne znalec "….bez ohrožení ostatních účastníků silničního provozu a především sebe sama".


Pak to nedopadne ,tak jak na uvedeném snímku nahoře ! A tu tramvaj musel řidič před započetím odbočování doleva zcela jistě ve zpětném zrcátku vidět. Pokud se ovšem do něj podíval.

               A co tento řidič ?
2
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama