Rychlost jízdy

31. ledna 2011 v 17:45 | Franko
Rychlost jízdy.
Automobil je mimo jiné,oblíbený také proto,že umožňuje přesun osob a nákladu z bodu A do bodu B,rychleji a pohodlněji nežli pěšky nebo na kole.

Toto jsem někde vyčetl,jako perličku z úvahy školáka základní školy.

Nás dnes zajímá rychlost vozidla.Ta má své omezení vycházející z právní normy.Jednak je omezená v obcích a jinde na vyznačených úsecích hodných tohoto zřetele,dopravním značením.Jednak tedy právním předpisem - ustanovením pravidel silničního provozu a jednak okolnostmi,které se právě v tomto provozu vyskytují při vaší jízdě.Tyto okolnosti mohou být,jak jsem již nedávno napsal různé.Zopakuji tedy.
-Povětrnostní- déšť,sníh,mlha,šero,tma,vítr,kluzká vozovka,oslnění
-Místní - špatný povrch vozovky,zakrytý výhled (v oblouku zatáčky,přes horizont vozovky,přes
             zaparkovaná vozidla),jízda obloukem zatáčky
-Osobní - špatný odhad vzdálenosti,nebo času,malé řidičské zkušenosti (praxe)
-Technická závada na vozidle

1


Za daných nestandardních okolností,nelze jet dovolenou rychlostí,ale rychlostí přiměřenou těmto okolnostem aby se jednalo o jízdu bezpečnou. Bezpečnou rychlostí pro vás i pro ostatní účastníky silničního provozu.
Stav vozovky je jedním z aspektů pro bezpečnou jízdu a rychlost této jízdy.Pokud je vozovka sjízdná je to ještě dobré.Pokud je nesjízdná,je to špatné a taková situace se nazývá situace dopravně nezpůsobilá a tedy bezpečného silničního provozu neschopná.To si celá řada řidičů nepřipouští a nedokáže to pochopit (typický příklad-jízda cyklisty ve vrstvě sněhu na vozovce).Jezdí riskantně,tedy nikoliv bezpečně. Risk do silničního provozu nepatří a bývá velmi často v příčinné souvislosti se vznikem situace kolizní a následnou dopravní nehodou.

Pro bezpečnou jízdu platí především jízda na rozhled.Obecně platí že rychlost jízdy musím přizpůsobit vzdálenosti na kterou účinně vidím do své jízdní dráhy a směru pohledu.Pokud se tedy v mém rozhledu vyskytuje něco hodného mého zřetele,abych na to mohl reagovat -zastavením, zpomalením nebo objetím.
Jaká je vzdálenost mého rozhledu při jízdě?
Za snížené viditelnosti,v mlze, za šera, za tmy.
Nejjednodušeji zapamatovatelné jsou údaje o vzdálenosti rozhledu a tomu přiměřené rychlosti jízdy za tmy.Vidím na vzdálenost účinného dosvitu světel svého vozidla.Tato vzdálenost činí,   při úplné tmě a tmavém pozadí před mým vozidlem,při rozsvícených tlumených,potkávacích světlech 25 až 60 m.
Například pro chodce ,který jde po vozovce přede mnou.

2


A = účinný dosvit světlometů
B = celkový dosvit světlometů

Záleží ještě jak je oblečen,zda ve tmavém,nebo ve světlém a jaké pozadí je za ním.

3


Pro názornost grafické vyhodnocení rozpoznání chodce v závislosti na barvě jeho oblečení ve světlech vozidla dle katalogových listů EVU.

4


Rychlost jízdy přiměřená na vzdálenost účinného dosvitu světel pak činí,pro dané rozmezí vzdálenosti u moderních vozidel a suchém živičném povrchu vozovky v dobrém stavu 45 až 80 km/h.
Tedy pro 25 m - cca 45 km/h , pro 40 m - cca 62 km/h, pro 60 m - cca 80 km/h.
Pokud byste jeli rychleji,do chodce by jste narazili.
Předpokladem je ovšem ještě správná a včasná reakce na objekt nebo překážku ve své jízdní dráze.Pokud máte pomalejší reakci,volte rychlost ještě menší ! Pokud je kluzký povrch, volte rychlost ještě menší ! Pokud jste oslněn,raději zastavte !
Za jiných daných nestandardních okolností.
Vzdálenost rozhledu v těchto situacích musíte odhadnout přiměřenou rychlost zvolit adekvátně ke svému odhadu.Jak je psáno v pravidlech " smíte jet jen takovou rychlostí,aby jste byli schopni zastavit své vozidlo na vzdálenost,na kterou máte rozhled ".
Řidič musí mít odhad a musí mít i vědomost jak tento odhad běžně využívat,jinak by na silnici ,mezi ostatními účastníky silničního provozu byl "nebezpečný" nejen sobě ale i jiným !

                                                                     
                                         Pak nemusí mít těžkou hlavu,nebo dokonce zděšení !
5
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jiří Burda Jiří Burda | E-mail | 29. října 2012 v 16:41 | Reagovat

znamená to, že na dálnici za tmy nemůžeme jet rychleji než 80km/hod?

2 Karel Karel | E-mail | Web | 26. října 2015 v 15:17 | Reagovat

Jezdím podle pravidel, navíc řídím dodávku, kterou si půjčuji - půjčovna dodávek Praha http://www.dodavky-express.cz/

3 Franko Franko | 22. ledna 2017 v 17:10 | Reagovat

Při rozsvícených tlumených,potkávacích světlech  určitě ne.A to ještě za předpokladu dobrých povětrnostních podmínek.Tedy nikoliv za deště,sněžení,mlhy atd.

4 Franko Franko | 22. ledna 2017 v 17:12 | Reagovat

Pro pana Jiřího Burdu-Při rozsvícených tlumených,potkávacích světlech  určitě ne.A to ještě za předpokladu dobrých povětrnostních podmínek.Tedy nikoliv za deště,sněžení,mlhy atd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama