Takže ruce na volant a jedeme.......

17. srpna 2008 v 13:01 | Franko
Začínám........
Dlouho jsem přemýšlel,jak sdělit všem kteří o to mají zájem,jak se chovat a co dělat při řízení automobilu, aby svoji jízdy vždy zakončili bez problémů nebo špatného svědomí.Teď v době blogů,je to snažší.To co já napíšu si přečte ten kdo o to má zájem a může i se mnou diskutovat.A já s ním.
Při své praxi se neustále setkávám s tím,jak jsou lidé ,kteří řídí nějaké motorové vozidlo a dostanou se do nějaké problémové situace,odborně zvané situace kolizní,často bezradní.Těžko se jim pak vysvětluje,že se do této situace dostali vlastním přičiněním a že ji tedy zavinili,nebo se na jejím vzniku podíleli.O to hůře se jim to vysvětluje,když kolizní situace vyústí v dopravní nehodu s hmotnou škodou,zraněním nebo dokonce fatálními, smrtelnými následky.
Budu se snažit vysvětlit všem,kteří o to budou mít zájem co a jak předvídat,co dělat a nebo naopak nedělat.Mohu vycházet ze svých dlouholetých zkušeností,stovek případů dopravních nehod,které jsem měl možnost posuzovat a vyhodnocovat.
Takže ruce na volant a jedeme.......
Pokud sedíte v nějakém automobilu,nebo na motocyklu,tedy jakémkoli motorovém vozidle, nebo na jedete na jízdním kole jako cyklista, jdete pěšky jako chodec po silnici,jste účastníkem silničního provozu.Před vámi,ve vašem zorném poli je vždy nějaká situace-tedy dopravní situace.
Tuto dopravní situaci vy stále vnímáte při jízdě,nebo pohybu s potřebnou pozorností, svými smysly,posuzujete ji a vyhodnocujete.V této činnosti vašeho vnímání je důležité až veledůležité předvídání.Předvídání toho co vy sám můžete,nebo musíte za dané situace provést a co může provést ten druhý,nebo druzí účastníci silničního provozu.
Předpokladem je vaše jízda ,nebo pohyb přiměřené daným okolnostem a neodporující obecně platným pravidlům .Tedy počínání v souladu s pravidly silničního provozu.Tak jak vy ,dle výkladu našich právních norem,nemusíte předvídat-předpokládat,že jiný dospělý účastník silničního provozu porušuje a nebude porušovat tyto pravidla,musíte předpokládat totéž i u druhého účastníka.Tedy ,že ani on nemusí předvídat-předpokládat,že vy porušujete,nebo budete porušovat tyto pravidla.
Nemusíte tedy předpokládat například,že jiný účastník jede rychlostí převyšující rychlost dovolenou v daném místě,že vám nedá přednost v jízdě,která vám dle dopravního značení přísluší atd. Že tedy nesplní to co je po něm vyžadováno danými pravidly.Vy však musíte vědět v daných příkladech, jaká je v daném místě rychlost dovolená,nebo co je znamená dát přednost v jízdě.
Uvedl jsem,že musíme předpokládat počínání dospělého účastníka silničního provozu.To je důležité.U dítěte,nezletilce to neplatí u něho nelze předvídat-předpokládat co učiní ani omylem.Zde je nutno chovat se obezřetně,opatrně a třeba i zastavit.Tedy učinit vše co by zabránilo kolizní situaci.Pokud ovšem dítě není za ruku vedeno dospělou osobou a vy můžete předpokládat že se bude chovat dle pokynů této osoby.Pokud ovšem například tato dvojice jde po nesprávné straně vozovky,po krajnici,za snížené viditelnosti už to neplatí !
Další důležitou okolností je fakt,že dopravní situace se stále mění a může se radikálně změnit během krátkého okamžiku.Markantním příkladem je skutečnost z převážného množství nehod při odbočování doleva.Řidič se podívá zpětným zrcátkem dozadu za vozidlo,vyhodnotí dopravní situaci za vozidlem jako přijatelnou pro uvažované odbočení doleva.Následně sleduje provoz před sebou,před vozidlem (několik sekund až desítky sekund ).Začne odbočovat,aniž se opakovaně,tedy znovu přesvědčí o situaci za sebou.Pak se diví,kde se vzal např.motocyklista,který ho předjížděl a střetli se. Přitom,stačilo,kdyby se podíval před vlastním započetím odbočování.Určitě by neodbočil,kdyby viděl že motocykl je v bezprostřední vzdálenosti za jeho vozidlem a předjíždí ho.Neodbočil by, protože by se obával střetu,to je zřejmé !
Pro dnešek to stačí,příště provedeme rozbor dopravní situace,její vyhodnocení,vysvětlíme si pojem situace kolizní a předpoklady účastníků pro odvrácení dopravní nehody.
2

Takže brzy nashledanou !.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Auditor Auditor | E-mail | 17. srpna 2008 v 16:43 | Reagovat

Zkouška funkčnosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama